X
تبلیغات
امروز: شنبه 26 آبان 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

ارائه تربیتی ابن سینا

ارائه تربیتی ابن سینا دسته: فلسفه و منطق
بازدید: 39 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 44 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 28

ارائه تربیتی ابن سینا

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

فهرست مطالب

مقدمه 4

دانش و عقل. 4

عقل فعال. 6

تعلیم و تربیت از طریق «عقل فعال» 9

گروه سوم، آن‏هایی هستند كه از لحاظ عقلی عملی برتر هستند. 11

تعلیم و تربیت و خیر. 12

مراحل تعلیم وتربیت : 17

ویژگی های معلم در تفکر ابن سینا 19

منابع: 26


مقدمه

ابن سینا نخستین فیلسوف اسلامی است كه در زمینه‏ی مسایل آموزشی، به گونه‏ای عمیق اندیشیده است. اكنون بر آنیم روشن كنم ابن سینا چگونه توانست برپایه‏ی دیدگاه‏های افلاطون و ارسطو و در عین وفاداری به تعلیمات قرآنی، سیستم خود را بنا نهد. ابن سینا در این مسأله كه كسب دانش، هدف اصلی خلقت انسان است با فیلسوفان یونانی موافق بود. علاوه بر این، او جست‏وجوی حقیقت را، صَرف نظر از نتیجه‏ی ماتریالیسمِ نهایی آن، قابل قبول می‏دانست. ارسطو نیز عقیده داشت «عقل عملی» و به عبارت دیگر « شعور » بهترین راهنمای عملی است. فضایل باید توسط عادت استحكام یابد و آموزش نظری باید برپایه‏ی فضایل و دوری از رذایل صورت گیرد. كسب علم به معنای درك حقیقت و ضرورت وجود اشیاء است. ابن سینا دیدگاه‏های ارسطویی را با چارچوب‏های اسلامی درآمیخت كه در این نوشتار به بررسی این فرآیند می پردازیم و در نهایت نیز ارتباط ابن سینا را با جوامع نوی مسلمانان مانند ایران بررسی خواهیم كرد.

دانش و عقل

ابن سینا، انواع آموزش و پرورش را بررسی می‏كند. «مهم‏ترین نوع، آموزش عقلی» است كه در حقیقت پرورش ذهن انسان است. او نیز مانند افلاطون و ارسطو به نظم جهان اعتقاد داشت؛ بنابراین تعلیم و تربیت را رشدِ عقل، و به منظور درك واقعی و عمیق این نظم می‏دانست. در این راه، اهداف مادی ارزش تلقی نمی شوند؛ هرچند منافع روحانی تعلیم و تربیت برای اشخاص و پس از آن برای جامعه، همواره مدنظر او بوده است.

ابن سینا به عنوان یك متفكر مسلمان، تعلیم و تربیت را راهی برای رسیدن به خدا می‏داند؛ اما این بدان معنا نیست كه او به پیشرفت علم اعتقاد ندارد. وی از مهم‏ترین و معروف‏ترین پزشكان عصر خود بود و آثار او در پزشكی، مدت‏ها در دانشگاه‏های معتبر اروپا استفاده می‏شد. بنابراین او ارزش تجربه را در علم درك نموده بود؛ با این وجود، اعتقاد داشت تعلیم و تربیت باید با هدف شناخت حقیقت معنوی و مطلق باشد. چنین حقیقتی از راه شهود حاصل می‏شود. به طور معمول، آموزش از شناخت عمیق شاخه‏های مختلف دانش به منظور پیشرفت مادی نبوده، هر چند اعتلای آن هدف جانبی مورد قبول وی بوده است. در حقیقت ایجاد نوعی عشق به لزوم درك حقیقت و طبیعت اشیاء، در درون این تفكر نهفته است. بنابراین، فلسفه‏ی تعلیم و تربیتِ ابن سینا، بیشتر به تفكراتی مربوط است كه امكان اِعمال آن‏ها بر دانش وجود داشته باشد، نه قضاوت صرف در مورد مسایل.

«هنگامی كه قضاوت ما نه تنها كلی است بلكه لازم نیز می‏باشد، ما به گونه‏ای از معرفت دست می‏یابیم كه امكان توضیح و پیش‏بینی را به ما می‏دهد. در حقیقت تنها به جمع‏آوری حقایق نمی‏پردازیم.»

روح ما تشنه‏ی حقیقت است و این حقیقت را می‏توان از طریق آموزشی و سخت‏كوشی كسب نمود. بنابراین تعلیم و تربیت، جست‏وجوی حقیقت است و فعالیتی مقدس. به همین دلیل تلاش برای كسب آن وظیفه‏ی هر مسلمانی است. برای درك نظریه‏ی تعلیم و تربیتِ ابن سینا، ابتدا لازم است مفهوم «هایلا» را درك كنیم؛ ماده‏ای اولیه كه همه‏ی مواد از آن ساخته شده‏اند؛ به عبارت دیگر «هایلا» با همه‏ی مواد تركیب شده، جسم كاملی را شكل می‏دهد.

ابن سینا تحت تأثیر تعلیمات افلاطون و قرآن عقیده داشت وجود برتر «هایلا» هنگامی كه با ماده تركیب می‏شود تا اندازه‏ای ارزش خود را از دست می‏دهد. از این رو «واقعیت معقول» بر «واقعیت محسوس» برتری دارد. این مفهوم در نظام آموزشی او نیز وجود دارد. هوش و دانش ما، پرتویی از علم الاهی است و از راه آموزش مناسب می‏توان آن را كسب نمود.

عقل فعال

با توجه به مباحث بالا، می‏توان دریافت كه از نظر ابن سینا، صرف درك از طریق حواس، تعلیم و تربیت نیست. برای درك «ذات امور» تنها دانستن كافی نیست، بلكه باید بدانیم چگونه و چرا می‏دانیم و چرا اموری را كه فهمیده‏ایم، باید آن طور باشند كه درك‏شان كرده‏ایم؟

چنین فرضی در مورد تمایزی كه ابن‏سینا میان تجربه و تجربه‏ی حسیِ صرف قایل شده، ضروری است. برای درك این كه یك روند یا الگو تكرار می‏شود، ما نه تنها باید روندِ تكرار را بدانیم، بلكه باید بدانیم كه چرا الگو تكرار می‏شود و این كه تكرار هر الگویی، دلیلی دارد؛ به عبارت دیگر باید علت امور را جست‏وجو كنیم. «عقل فعال» مفهومی است كه نقشی مهم در درك عمیق دارد. برای درك علت از دیدگاه ابن‏سینا، مسأله‏ی مهم آن است كه فرم (صورت كلی) یا ذات امور را درك كنیم. او همانند ارسطو وجود صورت كلی را رد كرده، گفته است: عقل یا بخش عقلی، چیزی است كه مفاهیم كلی را از موارد خاص انتزاع می‏كند؛ به عبارت دیگر وی معتقد بود فرم و صورت، تنها در ذهن افراد وجود دارد.

هر چند حواس می‏تواند در نشان دادن امور و اشیای خاص به ما كمك كند، نمی‏تواند میان آنچه كه ضروری و ذاتی است و آنچه عرضی یا تصادفی است، تفكیك قائل شود. 

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

برچسب ها : ارائه تربیتی ابن سینا

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر